بسیاری از بانوان زمانی که به ایام قاعدگی نزدیک می شوند نوسان زیادی را در عواطف و احساسات خود احساس می کنند. افسردگی، اضطراب و تحریک پذیری از شایع ترین علایم سندرم پیش از قاعدگی هستند که بسیاری از بانوان آن را تجربه می کنند. اما آیا می دانستید تغذیه مناسب می تواند به شما آرامش ببخشد و کمک نماید که در این ایام احساسات بهتری را تجربه کنید؟

 

در این مقاله قصد داریم که شما را با 10 ماده غذایی که خواصی طبیعی برای کاهش تحریک پذیری، بی قراری و اضطراب دارند آشنا سازیم، بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

 

  1. چغندر: یکی از علل تحریک پذیری، خشم و افسردگی در سندرم پیش از قاعدگی، ممکن است فعالیت بیش از حد کبد باشد. چغندر یک پاک کننده عالی برای کبد است. این ماده غذایی نه تنها کبد را سم زدایی می کند بلکه به خون سازی، تقویت قلب و ایجاد آرامش نیز کمک می کند.

 

 

  1. کلم برگ: کلم برگ حرارت کبد را پایین می آورد و کبد را سم زدایی می کند. کلم برگ علاوه بر کاهش تحریک پذیری و اضطراب به بهبود یبوست، سردرد و احساس پری شکم نیز کمک می کند.

 

 

  1. قاصدک: مشابه کلم برگ، قاصدک گرمی کبد را رفع و کبد را سم زدایی می کند و عملکرد آن را بهبود می بخشد. این گیاه به ویژه احساس فشار و سنگینی روی قفسه سینه را تسکین می دهد.

 

  1. گوجه فرنگی: گوجه فرنگی نیز در کاهش گرمی، سم زدایی کبد و دفع مواد زائد از بدن نقش دارد. این ماده غذایی به فرآیند هضم غذا کمک می کند و برای کاهش قرمزی چشم نیز مفید است.

 

  1. گندم: آیا تا به حال پیش آمده است که بعد از خوردن یک تکه نان گندم احساس آرامش بیشتری داشته باشید. گندم گرمی را رفع می کند، بی قراری را کاهش داده و آرامش بخش است. این ماده غذایی برای بی خوابی، تحریک پذیری، یائسگی، عرق شبانه، خشکی دهان و گلو فوق العاده مناسب است.

 

  1. جوانه گندم: جوانه گندم به کاهش بی قراری و اضطراب عاطفی کمک می کند. بهتر است جوانه گندم را تازه تهیه کنید و آن را در یخچال نگهداری کنید.

 

  1. لوبیا چیتی: لوبیا چیتی برای خون سازی، رفع گرمی و ایجاد آرامش مناسب است. همچنین به رفع خستگی و بی خوابی نیز کمک می کند.

 

  1. دانه آفتابگردان: دانه های آفتابگردان به تسکین سردرد و سرگیجه کمک می کند.

 

  1. نخود: نخود، آرامش بخش است. نخود برای بهبود انرژی، اضطراب، بی قراری، یبوست و عدم تمرکز مفید است.

 

  1. اسپیرولینا/کلرلا: اسپیرولینا (جلبک سبز-آبی) نوعی ماده غذایی است که سموم و گرما را از کبد رفع کرده و به سلامت خون کمک می کند. این نوع جلبک برای بهبود انرژی، کمردرد، عرق شبانه، تحریک پذیری، اضطراب و سوء هاضمه مفید است.