گرفتگی عضلانی یکی از رایج ترین علایم آزاردهندۀ قاعدگی است. این علامت قبل یا در طول قاعدگی اتفاق می افتد، اغلب در ناحیه زیرشکم و یا کمر اتفاق افتاده و می تواند خفیف یا خیلی شدید باشد. این نوع گرفتگی معمولاً برای اولین بار یک یا دو سال بعد از شروع اولین قاعدگی اتفاق می افتد.

با افزایش سن، گرفتگی عضلانی به تدریج کمتر شده و ممکن است بعد از به دنیا آمدن اولین فرزندتان کاملاً از بین برود.

علایم:

شما ممکن است این علایم را تجربه کنید:

  • درد زیر شکم
  • احساس فشار در ناحیه شکم
  • درد لگن، زیر شکم و قسمت داخلی ران ها

در گرفتگی های عضلانی شدید، ممکن است علایم زیر مشاهده شود:

  • ناراحتی معده گاهی همراه با استفراغ
  • مدفوع شل

این علایم چرا ایجاد می شوند؟

گرفتگی های عضلانی به دلیل انقباض در عضلات رحم که خود از نوعی بافت عضلانی تشکیل شده است، ایجاد
می شود. اگر این انقباضات عضلانی خیلی شدید باشد، به عروق خونی رحم فشار آورده و از تأمین اکسیژن عضلات جلوگیری می کند و این فقدان اکسیژن باعث درد و گرفتگی عضلانی می شود.

چکار می توانید انجام دهید؟

اگر گرفتگی های عضلانی شما شدید است، در اولین فرصت برای دریافت مسکن مناسب به پزشک مراجعه کنید. استفاده از کیسه آب گرم در قسمت کمر و پائین شکم هم بسیار کمک کننده است. همچنین حمام آب گرم می تواند به التیام درد کمک کند.

شما همچنین باید:

  • در صورت نیاز استراحت کنید.
  • از مصرف غذاهای حاوی نمک و کافئین اجتناب کنید.
  • از مصرف سیگار یا الکل اجتناب کنید.
  • از ماساژ زیر شکم و کمر استفاده کنید.

خانم هایی که به طور منظم ورزش می کنند، معمولاً گرفتگی عضلانی کمتری را در دوره های قاعدگی خود تجربه می کنند، بنابراین انجام فعالیت بدنی منظم یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گرفتگی عضلانی است.

دردهای قاعدگی ثانویه

دردهای قاعدگی اولیه به دلیل سیکل های قاعدگی اتفاق می افتد، در حالی که دردهای قاعدگی ثانویه به این معنی است که این دردها از ابتدای سن قاعدگی وجود نداشته و به طور ناگهانی در یکی از سیکل ها بروز می کند که به دلیل مشکلی در اندام های تولیدمثلی روی می دهد.

شرایط مختلفی که باعث دردهای قاعدگی ثانویه می شوند:

اندومتریوز: شرایطی که در آن بافت لایه داخلی رحم، در جایی دیگر از بدن به غیر از تنه رحم وجود دارد.

بیماری های التهابی لگن: عفونتی که به وسیله باکتری ها ایجاد شده، از رحم شروع شده و می تواند به سایر قسمت های اندام تولیدمثلی انتقال یابد.

تنگی دهانه رحم: شرایطی مانند زخم یا فقدان استروژن بعد از یائسگی می تواند تنگی دهانه رحم را به دنبال داشته باشد.

فیبروم: دیواره داخلی رحم ممکن است فیبروم داشته باشد.

چه موقع باید با پزشک تماس بگیرید؟

اگر درد قاعدگی شما شدید و غیرمعمول بوده و یا بیشتر از دو تا سه روز طول بکشد، به پزشکتان اطلاع دهید. گرفتگی های عضلانی به هردلیلی که ایجاد شوند، قابل درمان هستند، ولی باید مورد بررسی قرار گیرند.

پزشکتان از شما در مورد علایم و سیکل های قاعدگی اتان سؤال کرده و همچنین با استفاده از ابزاری به نام اسپکولوم، واژن و دهانه رحم را بررسی خواهد کرد. ممکن است پزشک مقداری از ترشحات دهانه رحم را برای آزمایش خارج کند، همچنین ممکن است برای بررسی بیشتر با انگشتانش رحم و تخمدان های شما را لمس کند. اگر مشخص شود که گرفتگی های عضلانی شما به علت قاعدگی نیست، ممکن است برای یافتن درمان مناسب به سایر آزمایش ها نیاز باشد.