آیا شما نیز مانند بسیاری از بانوان از گرفتگی عضلات، نفخ، خستگی و سردرد و سرگیجه در دوران قاعدگی رنج می برید؟ مجموعه ای از تغییرات در هورمون های بدن هر ماهه و در هر سیکل قاعدگی یک خانم را با شرایط متفاوت و گاها سختی مواجه می سازد. یکی از شکایات شایع این دوران سرگیجه است. بسیاری از بانوان پیش از شروع سیکل قاعدگی و یا در ابتدای آن احساس سرگیجه دارند. در ابتدا بهتر است نگاهی به علت اصلی این موضوع داشته باشیم.

 

چرا سرگیجه در روزهای پیش از قاعدگی بروز می کند؟

تغییراتی که به طور طبیعی در طول چرخه قاعدگی در سطح انتقال دهنده های عصبی و کلسیم در مغز رخ  می دهد، منجر به سرگیجه، حواس پرتی، فراموشی و سایر علایم می شود. خستگی و سردرد در طول این دوران می تواند سرگیجه این دوران را تشدید کند.

متابولیسم قندها در طول قاعدگی تغییر کرده و کمبود گلوکز خون در این دوران، سرگیجه را به دنبال دارد. به همین خاطر است که میل به شیرینیجات در این روزها افزایش می یابد. مصرف داروهای ضدافسردگی که برای کنترل علایم روانی و احساسی این دوران تجویز می شود هم می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود. اگر از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنید و سرگیجه شما در دوران پیش از قاعدگی شدید است، با پزشکتان در این رابطه صحبت کنید.

در واقع شما کار زیادی نمی توانید برای سرگیجه پیش از قاعدگی انجام دهید، ولی می توانید با مصرف کربوهیدرات پیچیده به جای قند ساده، سطوح قند خونتان را در حد ثابتی نگه داشته و از افت قند خون جلوگیری کنید. همچنین مصرف میزان کافی ویتامین B6، کلسیم و منیزیم از طریق رژیم غذایی و یا مکمل برای پیشگیری از سرگیجه اهمیت دارد. همچنین سرگیجه ممکن است از کم آبی بدن ناشی شود، بنابراین در دوران پیش از قاعدگی به میزان کافی آب بنوشید. از انجام رانندگی یا کارهای سنگین در طول سرگیجه دوران پیش از قاعدگی بپرهیزید و سعی کنید در این دوران بیشتر استراحت کنید.

 

 

از آنجا که رژیم غذایی نقش مهمی در چرخه قاعدگی دارد، یک رژیم غذایی مناسب می تواند کلید تسکین دردهای ناشی از قاعدگی باشد. در اینجا توصیه هایی را برای تغذیه مناسب در این دوران ارائه می کنیم:

 

در طول ماه غذاهای سالم بخورید.

به جای درمان بهتر است پیشگیری کنید. رژیم غذایی سالمی را انتخاب کنید که سرشار از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب، پروتئین بدون چربی و چربی های خوب باشد تا مسائل مربوط به قاعدگی قبل از به وجود آمدن رفع شوند. با تغذیه مناسب حتی اگر هم ناراحتی و درد زمان قاعدگی برای شما پیش آید می توانید با آمادگی ذهنی و جسمی بیشتری با آن مقابله کنید.

 

وعده های غذایی کوچک را امتحان کنید تا قندخون متعادلی داشته باشید.
خستگی یکی از شکایت های شایع در زمان قاعدگی است. می توان خستگی را با خواب کافی و خوردن شش وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذایی بزرگ رفع کرد. خوردن وعده های غذایی کوچکتر هر سه تا چهار ساعت، می تواند سطح قند خون و انرژی را ثابت نگه دارد. ثابت بودن سطح قندخون، کج خلقی و تحریک پذیری را نیز کاهش می دهد.

 

کلسیم را فراموش نکنید.

کلسیم یک ماده معدنی مهم در بدن شما است که کاری بیش از استحکام استخوان ها انجام می دهد. این ماده معدنی مهم، در سلامت سیستم قلب و عروق، عملکرد عضلات، خواب و خلق و خو دخیل است. سعی کنید 1000 تا 1500 میلی گرم کلسیم در روز مصرف کنید تا گرفتگی عضلانی، افسردگی، تحریک پذیری و اضطراب شما کاهش یابد. منابع غذایی کلسیم شامل ماست، پنیر، شیر و دوغ هستند.

 

 

سدیم را محدود کنید.

توصیه کارشناسان تغذیه مصرف حداکثر 2300 میلی گرم سدیم در روز است، اما یک هفته پیش از شروع عادت ماهیانه و در طی آن بهتر است مصرف سدیم را کاهش دهید تا میزان ورم و احتباس آب در بدن کمتر شود.

 

تا حد امکان، غذاهای تازه بخورید.

برچسب روی بسته بندی محصولات را بخوانید و محصولاتی را انتخاب کنید که کمترین میزان سدیم را داشته باشد. در این دوران مصرف آب را به 8 تا 10 لیوان در روز برسانید.

 

فیبر مصرف کنید.

فیبرها از جمله ترکیبات موجود در میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل و حبوبات هستند. با مصرف غذاهای غنی از فیبر علاوه بر دریافت 25 گرم فیبر مورد نیاز روزانه، ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی گیاهی را نیز به بدن خود می رسانید. دریافت فیبر کافی در برنامه غذایی به تنظیم چرخه قاعدگی، داشتن وزن متعادل و همچنین حفظ تعادل سطح قند خون کمک می کند.

 

 

هله هوله نخورید.

در هر زمان حذف هله هوله و تنقلات می تواند کاری مفید باشد، اما در هفته های منتهی به دوره عادت ماهیانه و در طی آن این قضیه اهمیت ویژه ای دارد. غذاهای فست فود و تنقلات، سدیم بالایی دارند که برای دوران عادت ماهیانه مفید نیستند. اگر عادت به مصرف هله هوله دارید، اولین قدم این است که یک هفته پیش از شروع عادت ماهیانه و در طی آن، این مواد غذایی را مصرف نکنید تا بتوانید به تدریج آن ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید.