اگر شما مبتلا به میگرن هستید، احتمالاً توجه کرده اید که احتمال عود آن در ایام قبل از قاعدگی بیشتر می شود. به این نوع از سردرد، سردردهای قاعدگی گفته می شود.

 

چه ارتباطی بین هورمون ها و میگرن وجود دارد؟

سردرد و به خصوص میگرن در طول سیکل قاعدگی به سطوح هورمون زنانۀ استروژن وابسته است که در جریان قاعدگی افت می کند. زمانی که هورمون های زنانۀ استروژن و پروژسترون به کمترین میزان سقوط می کند، میگرن قاعدگی اتفاق می افتد.

گاهی اوقات در طول بارداری، میگرن به خصوص میگرن وابسته به هورمون، برطرف می شود؛ در برخی از موارد هم ممکن است سردردهای میگرنی تنها در سه ماهه اول بارداری وجود داشته باشد.

 

عوامل تحریک کنندۀ سردردهای میگرنی در زنان کدامند؟

در برخی از زنان استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و همچنین استفاده از روش جانشینی هورمون ها در یائسگی می تواند باعث تحریک میگرن شود. در مطالعه ای در سال 1966، مشاهده شد که قرص های پیشگیری از بارداری به خصوص قرص های با دوز بالای استروژن، سردردهای میگرنی را بدتر کرده و قرص هایی که میزان استروژن آن ها کم است یا فقط حاوی پروژسترون هستند، عوارض جانبی کمتری دارند.

 

 

چطور می توان میگرن قاعدگی را درمان کرد؟

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی درمان مناسبی برای مهار میگرن قاعدگی هستند. داروهای ایبوپروفن، کتوپروفن، فنوپروفن کلسیم، ناپروکسن، نابومتون، رایج ترین داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرفی در میگرن هستند. شما باید با صلاحدید پزشک معالجتان، یک تا دو روز قبل از قاعدگی درمان را شروع کرده و تا پایان قاعدگی ادامه دهید.

سایر داروهای قابل استفاده که تنها با تجویز پزشک قابل مصرف است:

  • دوز کم داروهای ارگوتامین
  • داروهای بلوکه کنندۀ گیرندۀ بتا مانند پروپرانول
  • داروهای ضدتشنج مانند دی والپروات سدیم، والپروات
  • بلوکه کننده های کانال کلسیم مانند وراپامیل

بر اساس دستور پزشک، مصرف یکی از این داروها باید چند روز قبل از قاعدگی شروع شده و تا پایان قاعدگی ادامه یابد. پزشک ممکن است در طول قاعدگی برای شما داروی دیورتیک تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند قبل از قاعدگی مصرف نمک را محدود کنید. اگر با استفاده از روش های گفته شده هنوز هم سردرد دارید، پزشک ممکن است برای شما داروهای مؤثر بر میزان هورمون ها را تجویز نماید.

 

میگرن و قرص های پیشگیری از بارداری

اگر میگرن شما همراه علایمی مانند دیدن تشعشعات نورانی است، به علت افزایش احتمال سکتۀ مغزی، نباید از قرص های پیشگیری از بارداری مصرف کنید.

در صورتی که سن شما بالاتر از 35 بوده یا سیگاری باشید، فشارخون یا کلسترول بالا، چاقی یا دیابت داشته باشید، ممکن است پزشکتان مصرف قرص های جلوگیری از بارداری را منع کند.

 

میگرن در بارداری چطور درمان می شود؟

از درمان میگرن در بارداری خودداری کنید. این داروها علاوه بر این که بر رحم اثر می گذارند، بر جنین شما هم تأثیرگذار خواهند بود. شما ممکن است بخواهید یک مسکن ضعیف مانند تیلنول مصرف کنید ولی باید قبل از مصرف هر دارویی در بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

 

درمان میگرن در یائسگی چیست؟

در بسیاری از خانم ها با قطع قاعدگی، میگرن نیز بهبود می یابد. اگر یائسه هستید و از درمان جایگزینی استروژن استفاده کرده و احساس می کنید علایم میگرن شما بدتر شده، ممکن است پزشک دوز هورمون ها را برای شما پائین بیاورد، از فرم دیگر دارو برای شما استفاده کند یا کلاً درمان هورمونی را قطع کند. برخی از اشکال هورمون مانند استرادرم، علاوه براین که با احتمال کمتری منجر به بدترشدن میگرن می شوند، می توانند سطوح مورد نیاز هورمون را نیز برای بدن فراهم کنند.