تغییرات خلقی، گرفتگی های شکمی و نفخ از علایم پیش از قاعدگی هستند. آخرین علامت دوران پیش از قاعدگی، جوش های قرمز بزرگ است و متأسفانه بسیاری از خانم ها این جوش های پوستی را تجربه می کنند.

جوش های پوستی هر ماه همزمان با قاعدگی اتفاق افتاده و بسیار شایع هستند. بر اساس نتایج یکی از مطالعات، 63 درصد از خانم های مستعد جوش های پوستی، جوش های قبل از قاعدگی را تجربه می کنند. این جوش ها معمولاً 10 روز قبل از خونریزی قاعدگی شروع شده و به محض شروع قاعدگی خاتمه می یابد.

 

 

حقایق پشت جوش های پوستی و قاعدگی

دورۀ قاعدگی به طور متوسط 28 روز بوده و مقدار هورمون ها در هر روز متفاوت است. هورمون غالب در 14روز اول دورۀ قاعدگی، “استروژن” و در نیمۀ دوم دورۀ قاعدگی “پروژسترون” است؛ در زمان قاعدگی میزان هر دو هورمون به کمترین میزان خود می رسد. این در حالی است که هورمون مردانۀ تستوسترون (به میزان کمی در بدن خانم ها تولید می شود) در تمام ماه به یک میزان پایه باقی می ماند، بنابراین میزان تستوسترون قبل و در دوران قاعدگی بیشتر از هورمون های جنسی زنانه است. این تغییرات هورمونی پشت صحنه باعث ایجاد تغییر در پوست می شود. افزایش میزان هورمون استروژن در نیمۀ دورۀ قاعدگی ترشح چربی را از غدد چربی پوست افزایش می دهد. ضخامت این لایۀ چربی زیاد بوده و به عنوان یک چرب کنندۀ طبیعی پوست عمل می کند.

وقتی میزان پروژسترون افزایش می یابد، برجستگی هایی بر سطح پوست پیدا شده و منافذ پوستی بسته و فشرده می شوند. منافذ پوستی خیلی کوچک نمی شود، ولی وقتی همزمان فشرده می شوند، تولید چربی زیرپوستی افزایش می یابد.

علاوه بر این، سطوح بالاتر تستوسترون حوالی قاعدگی غدد چربی را برای ساخت بیشتر چربی تحریک می کند. چربی های زیر پوستی باعث ایجاد نتایج متفاوتی در زنان مختلف می شود. در برخی از افراد باعث براق شدن پوست می شود؛ در حالی که در سایر افراد باعث ایجاد پوستی چرب و لطیف می شود. این چربی های پوستی غذای مورد نیاز برای رشد باکتری پروپیوم که جوش های پوستی ایجاد می کند را تأمین می کنند. این باکتری ها باعث ایجاد جوش های جدید و التهاب بیشتر جوش های پوستی در حوالی قاعدگی می شوند.

متأسفانه شما نمی توانید تغییری در رابطۀ بین جوش های پوستی و هورمون ها ایجاد کنید، با این حال
می توانید با انجام یک سری از فعالیت ها از شدت این جوش های پوستی کم کنید. جوش های پوستی حوالی قاعدگی به علت مشکلات بهداشتی نبوده و علت داخلی دارند، با این حال برای جلوگیری از بدترشدن این جوش های پوستی لازم است در این دوران بهداشت پوست را رعایت کنید.

 

درمان جوش های پوستی حوالی قاعدگی

برای درمان این نوع از جوش ها ممکن است نیاز به تداخلات هورمونی وجود داشته باشد، به همین دلیل مراجعه به یک متخصص زنان یا متخصص غدد می تواند کمک کننده باشد. پزشک، ممکن است برای شما قرص های هورمونی پیشگیری از بارداری تجویز کند. در این قرص ها میزانی از استروژن وجود دارد که می تواند اثر تستوسترون را در خانم ها کاهش دهد. علاوه براین، این قرص های پیشگیری از بارداری می توانند سطوح یک نوع پروتئین به نام گلوبین متصل شونده به هورمون های جنسی را افزایش دهند. این پروتئین در بدن به صورت یک اسفنج عمل کرده و تستوسترون های خون را جمع می کند. در نتیجه میزان تستوسترون آزاد خون که
می تواند منجر به جوش های پوستی شود، کاهش می یابد. قرص های هورمونی پیشگیری از بارداری همچنین تولید چربی از غدد چربی پوست را کاهش می دهند. برخی از این قرص ها با ترکیبات کمی متفاوت با هدف درمان آکنه تولید می شوند.

 

در صورتی که برای درمان جوش های پوستی از قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، باید صبور باشید، چرا که ممکن است بدن شما برای تطابق با شرایط جدید به 3 تا 4 ماه زمان نیاز داشته و طی این مدت جوش های پوستی شما بدتر شود. داروهای دیگری نیز برای درمان جوش های پوستی استفاده می شوند که مصرف همۀ آن ها باید با تجویز پزشک باشد تا عارضه ای ایجاد نکنند.

در افرادی که اضافه وزن دارند، کاهش وزن می تواند باعث درمان جوش های پوستی شود. هر عاملی که باعث کاهش پروتئین متصل شونده به هورمون های جنسی شود، جوش های پوستی را افزایش می دهد. یکی از اصلی ترین عواملی که باعث کاهش این پروتئین و در نتیجه افزایش تستوسترون می شود، چاقی است. در نتیجه مصرف موادغذایی سالم و دستیابی به وزن مناسب می تواند جوش های حوالی قاعدگی را کنترل کند.

 

توصیه های غیردارویی برای درمان جوش های پوستی حوالی قاعدگی

پوستتان را پاکیزه نگه دارید. هر باکتری اضافی که به پوست شما راه پیدا کند، جوش های پوستی شما را وخیم تر می کند. برای تمیز نگه داشتن پوست، این توصیه ها به شما کمک خواهند کرد:

  • از دستکاری پوستتان خودداری کنید. دست های شما آلودگی ها و باکتری ها را به پوست راه می دهند.
  • تلفن همراه خود را مرتب تمیز کنید. تعداد زیادی از باکتری ها روی صفحۀ تلفن رشد کرده و وقتی شما گوشی را روی صورت خود قرار می دهید، دقیقاً قسمتی از صورت شما (گونه ها) که مستعد جوش های پوستی هستند، در معرض این باکتری ها قرار می گیرند.

 

 

  • در مواقعی که باشگاه می روید، با خود ملحفۀ تمیز ببرید. در این صورت، پوست صورت شما با باکتری های موجود در پوست سایر افراد تماس نخواهد داشت.
  • سیگار نکشید. سیگار می تواند احتمال همۀ انواع جوش های پوستی را افزایش دهد.

در موارد جوش های پوستی شدید توصیه می شود به متخصص پوست مراجعه کنید تا در صورت لزوم داروی مناسب برای شما تجویز شود.