داشتن تناسب اندام و وزن ایده آل، علاوه بر تاثیر بسیاری که در سلامت جسم داشته با تاثیرات روانی و ایجاد اعتماد به نفس از تصویربدن  مطلوب درذهن افراد و هم چنین زیبایی بخشی به ظاهرشان، جزئی از اهداف زندگی بسیاری از افرادی ست که به خود و سلامت بدنشان اهمیت می دهند. در این بین ممکن است که بارها راه های گوناگونی برای کاهش وزن و رسیدن به این حد از تناسب اندام را طی کنید اما وجود خطاهایی در این مسیر، می تواند شما را از هدفتان دور و دورتر کند.

ما  در این مقاله، با آگاه کردن شما از خطاهای رایج در کم کردن وزن و توضیح اشتباهات رایجی که مانع از لاغری خواهند شد، همراه تان هستیم :

 

اشتباه اول: تعیین اهداف غیرواقعی و دست نیافتنی

برای شروع یک رژیم موفق و رسیدن به وزنی ایده آل، شاید نخستین کار اصلاح نگرش و تعیین هدفی دست یافتنی و واقع بینانه باشد. وقتی به خودتان می گویید: “می خواهم هفته اول 10 کیلوگرم وزن کم کنم” اگر به  این هدف دست پیدا نکنید، احساس شکست می کنید.  اگر در هفته  اول، 2 کیلوگرم وزن کم کنید به جای جشن گرفتن ممکن است دلسرد شوید؛ چون به اهدافی که در ذهن داشته اید نرسیده اید، بنابراین داشتن یک هدف واقع بینانه برای موفقیت در رژیم غذایی و کاهش وزن، بسیار مهم است.

 

اشتباه دوم:  تمایل به پایین آوردن سریع وزن

اشتباه دیگری که بی شباهت به اشتباه پیشین نیست، این چنین است که سرعت و مدت زمان کوتاه در پایین آوردن وزن با کاهش بیش از حد میزان کالری، سرعت سوخت و ساز بدنتان را پایین آورده و تنزل می دهد. در یک مدت زمان کم با کاهش میزان غذای دریافتی و دریافت کالری کمتر و سوخت وساز پایین تر، به احتمال زیاد وزنتان کاهش خواهد یافت اما هنگامی که به وزن مورد نظر خود می رسید یا بعد از مدتی از اجرای این برنامه خسته می شوید، در این حالت است که با برگشت به برنامه غذایی قبلی یا کمی بیشتر خوردن نسبت به دوران رژیم، وزن تان دوباره بالا می رود، زیرا بدن تان همچنان سوخت و ساز پایین تری نسبت به قبل دارد که این موضوع باعث می شود بدن تان انرژی را آهسته تر بسوزاند.

 

اشتباه  سوم: نداشتن خواب کافی

محققان به این نتیجه رسیده اند که نداشتن خواب کافی ژن های بدن را تشویق به افزایش وزن می کند، مخصوصا خواب کمتر از 6 الی 7 ساعت. از سوی دیگر خواب بیشتر از ۹ ساعت هم اثر نامطلوبی را روی بدن داشته و احتمال چاق شدن را بیشتر می کند.

 

اشتباه چهارم: حذف صبحانه از برنامۀ غذایی خود

از نظر برخی حذف صبحانه، یک راه ساده برای کاهش کالری دریافتی است؛ اما  درحقیقت با این کار، در تمام روز احساس گرسنگی با شما خواهد بود. حذف صبحانه باعث می شود در محل کار، بدون برنامه ریزی میان وعده مصرف کنید یا در هنگام ناهار مقدار زیادی غذا صرف کرده که در این صورت میزان کالری دریافتی تان را افزایش داده اید. مصرف صبحانه با میزان پروتئین و فیبر بالا باعث می شود در طول روز کمتر گرسنه شوید.

 

 

 

اشتباه پنجم: داشتن استرس

جالب است بدانید که استرس، بدن را تشویق به انباشته کردن چربی در اطراف شکم می کند که دلیل اصلی آن هم ترشح هورمون «کورتیزول» در رگ های خونی است. این هورمون نه تنها چربی ها را تشویق به جمع شدن در میانه بدن می کند بلکه نقش مهمی هم در بزرگ تر شدن سلول های چربی دارد.

 

 

اشتباه ششم: مصرف نکردن میان وعده

همانطور که مصرف بی برنامه میان وعده می تواند وزن تان را بالا ببرد، مصرف برنامه ریزی شده و منطقی میان وعده ها هم می تواند بسیار مفید باشد. افرادی که میان وعده مصرف می کنند، بهتر می توانند گرسنگی  و کاهش وزن خود را کنترل کنند. میان وعده ها به شما کمک می کنند تا سوخت و ساز بدن تان بالا باقی بماند؛ به ویژه اگر تنقلات غنی از پروتئین دریافت کنید. مقداری آجیل یا یک لیوان شیر یا ماست همراه با میوه ها یا سبزیجات به عنوان میان وعده می توانید مصرف کنید. مطالعات نشان داده که افرادی که در برنامۀ غذایی خود میان وعده دارند، نسبت به کسانی که میان وعده مصرف نمی کنند، لاغرتر هستند.

 

اشتباه هفتم: مصرف غذاهای کم چرب، شما را به اشتباه می اندازد

محصولات کم چرب نقش مهمی در رژیم غذایی شما بازی می کنند؛ فقط باید به یاد داشته باشید که غذای کم چرب لزوما کم کالری نیستند و شما نمی توانید هر چه قدر می خواهید، از آن ها استفاده کنید.

 

اشتباه هشتم: نجویدن غذا به اندازه کافی

هر قدر غذا زمان بیشتری در دهان بماند، به همان اندازه زبان سیگنال های بیشتری را به مغز می فرستد و او را به ترشح مایعات گوارشی تحریک می کند. جویدن بیشتر غذا و با سرعتی متناسب باعث ترشح هورمون سیری شده و سریع تر احساس سیری را به انسان ها داده و میزان ورود غذا به بدن را محدود می کند.

 

اشتباه نهم: نوشیدنی ها، کالری زیادی ندارند

هنگام شمارش کالری های دریافتی، بسیاری از ما، کالری موجود در نوشیدنی ها را نادیده می گیریم. این اشتباه بزرگی است. برخی از قهوه ها، نوشابه ها و نوشیدنی ها بیش از ۵۰۰ کالری دارند؛ یعنی کالری معادل یک وعده غذای اصلی.  هم چنین لازم است بدانید که این نوشیدنی های پرکالری حتی گرسنگی شما را نیز برطرف نمی کنند و شما بعد از مصرف این نوشیدنی ها، خود را ملزم به کاهش غذای مصرفی نمی کنید.

 

 

اشتباه دهم: کم نوشیدن آب

آب یکی از عناصر اصلی برای سوخت و ساز در بدن است که متاسفانه به سادگی و به اشتباه از برخی از رژیم های غذایی  کنار گذاشته می شود. اگر شما دچار کم آبی شوید، سوخت و ساز بدنتان، کاهش می یابد؛ در نتیجه کاهش وزن تان کندتر خواهد شد. بنابراین سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.

اشتباه یازدهم: دوری از لبنیات

شیر، پنیر و بستنی ، برای بسیاری از افراد تحت رژیم، بنا به ذهنیت خودشان ممنوعیت دارد؛ اما به خاطر داشته باشید فرار از لبنیات ممکن است مضر و مخرب باشد. برخی تحقیقات نشان داده است که بدن زمانی که کلسیم کافی دریافت می کند، چربی بیشتری می سوزاند و زمانی که از کلسیم محروم می شود، چربی بیشتری تولید می کند، بنابراین سعی کنید محصولات بدون چربی یا لبنیات کم چرب را حتما مصرف کنید.

 

 

اشتباه دوازدهم: غذا خوردن در برابر تلویزیون

 

غذا خوردن روبروی تلویزیون تمرکز را از بین می برد و باعث می شود، بدون ملاحظه غذا بخورید و اصلا فراموش کنید چقدر غذا خورده اید . غذا خوردن جلوی برنامه و سریال های تلویزیونی را متوقف کنید تا لاغرتر شوید.

 

اشتباه سیزدهم: مصرف فست فود

برخی ها ممکن است فکر کنند که  مصرف غذاهای فست فود همراه با سالاد یا دیگر گزینه های سالم، یک بار در هفته تاثیری در افزایش وزن آن ها ندارد. بر اساس یک مطالعه طولانی، افرادی که بیش از دو بار در هفته فست فود می خورند، 5/4 کیلوگرم بیشتر از کسانی که کمتر از یک بار در هفته فست فود مصرف می کنند، وزن اضافه می کنند.

 

 

اشتباه چهاردهم: خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی

روانشناسان دانشگاه ساوث کالیفرنیا در کشف جدید خود به یکی دیگر از عوامل عجیب ایجاد کننده چاقی  رسیده و آن چیزی نیست جز خواندن کتاب ها و مجلات آشپزی. نگاه کردن به تصاویر غذاهای چرب و پرکالری موجود در این مجلات باعث تحریک قسمت های کنترل اشتها در مغز شده و علاقه ما به خوردن غذاهای شیرین و خوشمزه را افزایش می دهد. خواندن دستورالعمل های پخت غذا هم از نظر بررسی های روانشناسی سلامت، به شدت مغز را تحریک کرده و شما را علاقه مند به خوردن غذا می کند.

 

 

اشتباه پانزدهم:تنها ورزش کردن

زمانی که به تنهایی ورزش می کنیم احتمال می رود که زودتر آن را رها کرده و یا حرکات خود را به درستی انجام ندهیم، اما در عوض ورزش گروهی باعث ترشح مقدار زیادی از هورمون های شاد کننده در مغز شده و تعهد ما را به انجام کامل حرکات ورزشی بیشتر می کند. ورزش گروهی هم چنین توانایی تحمل فشار و درد تمرین را بیشتر کرده و باعث تقویت انگیزه می شود، چه بهتر که ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، تمرین با وزنه و ورزش های استقامتی و پیلاتس را امتحان کرده و به نوعی ترکیبی از ورزش ها دست پیدا کنیم.