اندازه گیری خوشبختی کار دشوار و شاید غیرممکنی به نظر می رسد تا جایی که بعد از گذشت سالیان طولانی از زندگی انسان، می بینیم که  هنوز معنای واحد، دقیق و مورد توافقی در دستِ پژوهشگران از مفهوم “خوشبختی” نیست. مارتین سلیگمن(پدر روانشناسی مثبت  گرا) عقیده داشت ک “محیط “و “ژنتیک” نقش مهمی را در ایجاد حس خوشبختی و شادی در زندگی افراد ایجاد می کنند.

از نظر او 60 درصد  این حس به وسیله ی محیط و ژنتیک شکل می گیرد  و 40 درصد آن وابسته به خود “فرد” است.

سیلگمن بیان می کند که سه نوع زندگی وجود دارد:

زندگی لذت بخش که لذت بردن بخش جدایی ناپذیر آن محسوب می شود.

 زندگی درگیر که با خوش گذرانی، عشق، خانواده و کار خلاصه می شود.

زندگی معنا دار که بر شناسایی نقاط قوت و ارتقای آن ها برای رسیدن به ویژگی های منحصر به فرد، معنا پیدا می کند.

 

ونتایج نشانگر آن بوده که در بحث خوشبختی از نگاه روانشناسی، افراد در دسته زندگی معنادار و درگیر، بیشترین تجربه ی خوشبختی را دارند.

 

اما دراین میان یک چیز واضح و آشکار است، آن هم این مهم که: یک زوج خوشبخت، برخلاف آنچه ممکن است بسیاری از مردم در ذهن تصور کنند، الزاما یک زوج کامل نیستند. بلکه زوجی معمولی هستند که می توانند یکدیگر را با همه تفاوت ها و هم چنین کاستی هایشان بپذیرند و از بودن درکنار یکدیگر لذت ببرند.

یک رابطه خوب بر اثر شانس یا اتفاق به وجود نمی آید بلکه نیازمند توجه، مراقبت، تحمل و صبوری است.

درطول یک دهه گذشته، پژوهشگرانی که به دنبال مطالعه ی سبک زندگی و یافتن تعریف و نسبت دادن آن به مفاهیمی مانند خوشبختی، شادی و رضایت از زندگی بودند به این نتیجه رسیدند که زندگی هرانسانی با خوگیری، عادات و رفتارهایی خاص جریان پیدا می کند و گاهی در تجربه ی مشاهده ی زوجین موفق عاداتی را می بینیم که در نحوه ی عملِ اکثریت آن ها و سیر زندگیشان به طور مشترک یافت می شود. تاجایی که با مطالعات پژوهشگران به دستاوردی شبیه به این نکته که: “تغییر عادات ظریف می تواند یک رابطه ی درهم شکسته را نیز ترمیم کرده و آرام سازد”، رسیده و تاثیر توجه به عادت ها بیش از قبل مطرح می شود.

جای تعجب ندارد اگر زوج های خوشحال درباره این عاداتشان در حالت عادی سخن نگویند، چرا که این عادات جزئی ناخودآگاه از رفتار و طبیعت آنها شده و شاید هیچ گاه آگاهانه به آن فکر نکرده باشند. اما پژوهشگران با بررسی و مطالعه ی عادات روزمره و رفتارهای معمول زوج های خوشبخت این عادات را از رفتار آن ها استخراج کرده اند.

 

در ادامه و در اولین قسمت از عادات زوجین خوشبخت می توانید این عادت ها را به تفکیک در مرجع تخصصی سلامتِ دا بخوانید تا با نحوه ی عمل آن ها و ده ها عادت برتر این زوج ها در زندگی زناشویی آشنا شوید:

 

 

اول- آن ها به خودشان توجه کرده و از خودشان مراقبت می کنند:

آن ها خودشان را از یاد نمی برند و باور دارند تا زمانی که با شخصیت خود درصلح و ارتباطی سالم نباشند، رابطه ای سالم با دیگری، انتظارشان را نخواهد کشید.آن ها با امیدواری، شادی و نشاط درونیشان رابطه را شاد و بانشاط نگه می دارند و شخصیت فردیشان را ازیاد نمی برند. با صداقت و بدون انکار خود، علایقشان را بیان می کنند و هرگز بی دلیل و برای دیگری شخصیت خود و آنچه هستند را پنهان نکرده و یا تغییر نمی دهند.

 

دوم -به علاقمندی هایشان اهمیت می دهند:

باگذشت چندین سال از زندگی مشترک و در مواجهه با فراز و نشیب های زندگی مشترک، گاها روزهایی که شور و هیجان ابتدای رابطه در آن به چشم نخورد، برای زوجین پیش خواهد آمد. برای آنکه انرژی و اشتیاق شان برای ادامه ی زندگی به خستگی و رخوت تبدیل نشود، حتما در برنامه ها ی خود توجه به تمایلات و امور مورد علاقه شان را قرار خواهند داد.

 

 

 

 

سوم- درمقابل دیگران با هم هستند:

پیش تر گفتیم که آن ها فردیت و شخصیت اصلی خود را از یاد نمی برند اما نکته اینجاست که زوجین خوشبخت درکنار هم می ایستند و درحمایت از هم اجازه ی دخالت و تصمیم گیری در خصوص جز به جز زندگیشان را به دیگران نخواهند داد. آن ها هرگز اجازه نمی دهند فردی خارج از رابطه بر روابط شان سایه بیاندازد. آن ها مشکلاتشان را باهم حل می کنند، هرقدر این مشکلات بزرگ باشد باز هم برای حل آن، آن ها کسی را از خودشان نزدیکتر نمی بینند.

 

چهارم-برای هم وقت می گذارند و سپاس گزار هم هستند:

همسران خوشبخت، توجه شان را خرج یکدیگر می کنند، در صورت نیاز به کمک، یکدیگر را تنها نمی گذرانند و در اولویت هایشان جایی برای هم باز می کنند. ساعاتی از روز را به صحبت، خلوت، احوال پرسی، گفت گو و شوخ طبعی اختصاص می دهند و به خاطرهم از برخی ازکارها دست می کشند تا لحظه به لحظه ی زندگی را غنیمت بشمارند.

آن ها اولویت های کاری، تحصیلی و.. را به اولویت روابطشان ترجیح نداده و خود را از رابطه حذف نمی کنند بلکه با زمان بندی درست میان دغدغه های متعدد، فراموش نمی کنند که دررابطه؛ یکدیگر را نمی توان معطل گذاشت و فاصله، دوری و صحبت نکردن، بیش از هرچیزی، حتی بیشتر از بحث و جدال، به ادامه ی روند زندگی شان آسیب خواهد زد تاجایی که با حذف خودشان به صورت غیرارادی از رابطه، زندگی را به سمت و سویی دیگر خواهند کشاند.

آن ها قدردانی و سپاس گذاری را نیز از یاد نبرده و با بهانه های کوچک و یا حتی بی مقدمه ارزش کارهای یکدیگر را به سادگی و با علاقه، یادآوری می کنند.

 

 

 

پنجم- ازاتفاقات و شادی های کوچک، بدون حساب و کتاب، لذت می برند:

زوجین خوشبخت از داشته هایشان خشنودند، حساب و کتاب بسیار نمی کنند و ترسِ بی پولی و استرس حوادث ناگوار را به دل راه نمی دهند. مثبت می بینند و فکر می کنند. اهل تفریح هستند و گاها با پول های اندک و لذت های کوچک، ساعاتی خوش را برای هم خلق می کنند.

 

ششم- رابطه شان را منحصر به فرد و غیرقابل مقایسه می دانند:

زوجین خوشبخت رابطه شان را یک رابطه خاص و منحصر به فرد دانسته، رابطه ای که  غیر قابل مقایسه با روابط شان با هر فرد دیگری مانند همکار، دوست، والدین یا اقوام است. آن ها همچنین از مقایسه رابطه شان با روابط زن و شوهرهای دیگر اجتناب می کنند و با آرامش زندگی هرانسانی را منحصربه فرد می دانند و قوانین رابطه، توافق ها و عادات عشق ورزی در هریک از زوجین مختلف را، متفاوت می بینند و فراموش نمی کنند که تفاوت ها و اختلافات همیشه وجود دارند و هنر واقعی رسیدن به فهم متقابل است و فراز و فرودهای زندگی رابطه آن ها را قوی تر خواهد ساخت.