سوزش سر دل یکی از آن دسته احساسات ناخوشایندی است که بسیاری از افراد در موقعیت های مختلف تجربه می کنند. اما اصلا سوزش سر دل چیست و تحت تاثیر چه شرایطی رخ می دهد؟

سوزش سر دل به صورت احساس نا خوشایند سوزش و فشاردر قسمت بالایی معده و نزدیک به پاینن قفسه سینه حس می شود. این ناراحتی بیشتر پس از خوردن غذا، هنگام دراز کشیدن، افزایش فشار داخل شکمی (خم شدن یا بلند کردن چیزی) رخ می دهد. غذاهای پر چرب غذاهای پر ادویه، نعناع، قهوه، شکلات، الكل و استعمال دخانیات می توانند باعث ایجاد حس سوزش سر دل شوند. تقریبا ۹۰ درصد افراد گاهی این سوزش را تجربه می کنند ولی عده ای دیگر در اکثر مواقع سوزش سر دل را تجربه می کنند. افرادی که به سوزش شدید یا مکرر مبتلا هستند ممکن است لازم باشد برای کنترل علائم به پزشک مراجعه و به طور مرتب دارو مصرف کنند. هر کس که سوزش سر دل دارد و در بلع غذا با دشواری رو به روست (لقمه گیر می کند یا آهسته پایین می رود)، باید به پزشک مراجعه کند. گاهی بعضی از داروهای تجویزی، سوزش سر دل را افزایش می دهند. اگر داروی جدیدی به شما تجویز شده و این امر با شروع یا تشدید سوزش سر دل همزمان شده است، به پزشک خود مراجعه کنید

علایم سوزش سر دل

 • احساس سوزش سرمعده و در پشت جناغ سینه (که با خم شدن، دراز کشیدن و خوردن غذا بدتر می شود)
 • پس زدن غذا و طعم ترش و تلخ در دهان (به خصوص با خم شدن) و یا تولید بیش از حد بزاق
 • آروغ زدن های متعدد بعد از غذا

اما در مواجهه با سوزش سر دل و برای رفع آن راهکارهای خانگی مختلفی وجود دارد که آگاهی از آن ها در مواقع نیاز می تواند بسیار مفید واقع شود.

 1. داروهای ضد اسید (آنتی اسید) که اسید معده را خنثی می کنند بدون نسخه قابل تهیه هستند. این داروها در دو شکل قرص و شربت در بازار موجودند. این داروها می توانند حاوی هیدروکسید منیزیم (که می تواند ایجاد اسهال کند) و هیدروکسید آلومینیم (که می تواند باعث یبوست شود) باشند. میزان مصرف حدود ۳۰ میلی لیتر نیم ساعت بعد از غذا و موقع خواب است. برای رهایی سریع از علایم سوزش سر دل می توان از ضد اسیدها استفاده کرد. این داروها اگر به طور منظم پس از غذا یا در هنگام خواب مصرف شوند می توانند به پیشگیری یا کاهش سوزش سر دل کمک کنند ولی اثر بلند مدت ندارند. توجه داشته باشید اگر برای کنترل علایم نیاز دارید بیش از دو بار در روز آنتی اسید مصرف کنید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

 1. با ایجاد بعضی تغییرات در شیوه زندگی می توانید سبب کاهش بروز علایم شوید:

 • پس از صرف غذا ۲ ساعت دراز نکشید.
 • از مصرف غذا یا مایعات ۲ الی ۳ ساعت قبل از خواب خودداری کنید.
 • سر تخت را ۱۵ سانتی متر بالا ببرید. بالا نگه داشتن سر با افزودن بالش با استفاده از بالش بلند به اندازه بالا بردن سر تخت مؤثر نیست و می تواند خود مشکلاتی را ایجاد کند.
 • کافئین را حذف کنید یا میزان مصرف آن را محدود کنید. کافئین در قهوه، چای، شکلات و نوشیدنی های حاوی کولا وجود دارد.
 • از مصرف نوشابه های گازدار نیز پرهیز کنید.
 • از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.
 • در صورت امکان مصرف آسپیرین و داروهای ضدالتهابی را کاهش دهید یا قطع کنید. به جای این داروها از استامینوفن استفاده کنید.
 • حتی الامکان از مصرف غذاهای پرچرب، گوشت های پرچرب، غذاهای سرخ شده، سس ها و غذاهای پرادویه و ترش، گوجه فرنگی و نعناع خودداری کنید.
 • اگر غذایی باعث ناراحتی تان می شود، از مصرف آن پرهیز کنید.
 • در صورت داشتن اضافه وزن، وزن خود را کاهش دهید.

٣. بعضی داروها می توانند علایم سوزش سر دل را تشدید کنند. اگر با شروع دارویی جدید علامت دار شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

4.اگر یکی از این داروها را امتحان کرده اید ولی علایم کاملا رفع نشده است و یا نیاز است که طولانی مدت و منظم به مصرف آن ها ادامه دهید تا علایم تخفیف یابند، باید به پزشک مراجعه کنید