وجود تب در کودکان موضوعی است که هر مادری را نگران می کند چراکه کمتر کسی است که از عوارض ناخوشایند تب بالا در کودکان و بزرگسالان بی خبر باشد.

تب در نتیجه عوامل مختلفی در کودکان ظهور می کند از سرما خوردگی و عفونت گرفته تا تزریق واکسن و… اما چطور بایستی با این موضوع برخورد کرد و تب کودکان را به خوبی در منزل کنترل نمود.

برای این کار ابتدا بایستی دمای بدن کودک را چک نمایید اگر دمای دهانی زیر 37.5 درجه و دمای زیر بغل پایین تر از 37 درجه سانتیگراد باشد می توانید تب کودکتان را در خانه کنترل کنید و در صورتی که تب بالا تر از این میزان بود حتما به یک مرکز درمانی مراجعه نمایید.

راهکارهای خانگی برای کاهش تب در کودکان

1- در کودکانی که با وجود تب حال عمومی خوبی دارند و مشغول بازی و سایر فعالیت ها هستند، سعی کنید تا حد ممکن آن ها را تشویق به خوردن آب و آبمیوه نمایید.

2- هنگامی که کودک تان تب دارد، لباس سبک تنش کنید و با پتو او را نپوشانید. اگر کودک شروع به لرزیدن کند، تا پایان لرز لباس گرم به تنش کنید، پس از پایان لرز لباسش را کم کنید.

3- اگر کودک ناخوش است یا دمای بدنش بالاست، هر ۴ ساعت یک بار به او استامینوفن بدهید. بروفن را می توان به جای استامینوفن در کودکان بالای ۶ ماه تجویز کرد. اسپرین در افراد زیر ۲۰ سال نباید استفاده شود.

4- اگر کودک داروی مسکن یا تب بر را استفراغ می کند، می توانید از شیاف استامینوفن به جای داروی خوراکی استفاده کنید. می توانید از دکتر داروساز داروخانه کمک بگیرید.

5- کودک را تشویق کنید مایعات فراوانی بنوشد.

6-هر 4 ساعت دمای بدن کودک را اندازه گیری کنید و نیز هر زمان حس می کنید تب بیشتر شده، دمای بدن او را اندازه گیری نمایید.

شایع ترین علایم سرما خوردگی:

لازم است که بدانید به طور متوسط هر کودک در طول سال ۶ تا ۱۰ بار سرما می خورد. بسیاری از این سرماخوردگی ها خفیف است و گاهی حتی والدین متوجه آن نمی شوند. علت سرماخوردگی ویروس ها هستند. آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری بر ویروس های عامل سرماخوردگی ندارند. علایم سرماخوردگی را به آسانی می توانید در خانه کنترل کنید. هر چند بیماری کودک در خانه می تواند ناراحت کننده باشد، اما اکثر کودکان دچار سرماخوردگی نیاز ندارند به پزشک مراجعه کنند.

استفراغ کودک گه گاه، پس از حملات سرفه شایع است و علامت مهم و نگران کننده ای نیست. سرماخوردگی می تواند سرفه خشک ایجاد کند که ۲ تا ۳ هفته پس از بهبود دیگر علایم، همچنان باقی بماند. گلودرد و گوش درد نیز به طور شایع همراه با سرماخوردگی بروز می کنند.

علایم محتمل سرماخوردگی عبارتند از:

  • آبریزش بینی
  • احتقان بینی
  • گلودرد
  • گوش درد
  • آبریزش چشم و سرفه
  • تب
  • کاهش اشتها
  • خواب نا آرام

عوارض استفاده از آنتی بیوتیک در هنگام سرماخوردگی

همانطور که گفته شد سرماخوردگی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد. اگرچه آنتی بیوتیک ها دوره سرماخوردگی را کوتاه می کنند اما آن را درمان نمی کنند. با رعایت توصیه های زیر می توانید به فرزندتان کمک کنید حس بهتری داشته باشد.

١. اگر کودک آبریزش بینی دارد،  تمیز کردن بینی را به او یاد دهید اما دائم به او در این مورد تذکر ندهید.افشانه آب نمک (سالن) بینی که از داروخانه قابل خرید است، می تواند به تمیز کردن بینی کمک کند. از افشانه های ضداحتقان بینی برای کودکان استفاده نکنید.

2.برای رفع انسداد بینی، در حالی که کودک به پشت خوابیده، ۳ قطره آب گرم در هر یک از سوراخهای بینی

بریزید. پس از ۱ دقیقه، از کودک بخواهید فین کند. هر اندازه که لازم می دانید میتوانید این کار را تکرار کنید.

3.در کودکان بالای ۲ سال داروهای ضد حساسیت و ضداحتقان خوراکی یا ترکیبی، مثل دیفن هیدرامین کامپاند، می توانند به خشک شدن آبریزش بینی و بهبود خواب کمک کنند. البته به یاد داشته باشید اگر بیماری قلبی، پرفشاری خون بالای کنترل نشده یا آسم شدید وجود دارد، نباید از داروهای ضداحتقان استفاده کرد. این داروها برای کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی شوند. و اگر به خواب رفتن یا تمرکز کودک در مدرسه با مشکل مواجه است می توان از شربت های ضدسرفه حاوی دکسترومتورفان کمک گرفت. اگر کودک مشکلات تنفسی دارد (مثل آسم) نباید دکسترومتورفان به وی داد. به کودکان کمتر از ۲ سال به هیچ وجه دکسترومتورفان ندهید.

4.نباید سرفه خلط دار یا مرطوب را سرکوب کرد زیرا این نوع سرفه اخلاط سینه را پاک می کند. خوردن مایعات گرم به آرام شدن سرفه کمک می کند. در کودکان بالای یکسال آب گرم همراه با عسل یا آبلیمو داده شود.

5. به طور کلی در زمان بیماری، کودکان باید با غذاهای آبکی با حجم کمتر و دفعات بیشتر تغذیه شوند. (غذاهایی مانند سوپ جوجه، آبگوشت، سبزیجات و آبمیوه تازه و طبیعی).