حتما تا به حال شما هم با پدیده قرمزی چشم مواجه شده اید. برخی قرمزی ها به رنگ روشن و برخی با رنگی تیره تر در چشم ظاهر می شوند. برخی متمرکز بوده و تنها در یک نقطه دیده می شوند و برخی دیگر پراکنده بوده و سطح وسیعی از چشم را درگیر می کنند. اما آیا می دانید قرمزی چشم ناشی از چیست؟

قرمزی چشم در واقع در اثرآزردگی سفیدی چشم و پلک ظهور می کند. این آزردگی باعث می شود چشم شما قرمز یا صورتی رنگ شود. قرمزی چشم می تواند ناشی از ضربه، حساسیت، عفونت یا دلایل دیگری باشد. اما از اصلی ترین دلایل آن می توان به عفونت پلک و سفیدی چشم اشاره کرد که از آن به التهاب ملتحمه یا کونژکتیویت هم یاد می شود.

التهاب ملتحمه یا کونژکتیویت شایع ترین بیماری چشمی است و شدت آن از یک پرخونی خفیف همراه با اشک ریزش تا حالت شدید آن که همراه با ترشح فراوان چرک است متفاوت و متغیر است. پرخونی (قرمزی چشم) برجسته ترین علامت بالینی درکونژکتیویت است. نکته حائز اهمیت این است که این بیماری به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می کند و برای پیشگیری از سرایت عفونت، شستن کامل دست ها هم توسط فرد مبتلا و هم توسط مراقب بسیار مهم است.

اغلب هنگامی که فردی به قرمزی چشم مبتلا می شود، اشک ریزش بیشتری پیدا می کند. این امر چشم را هنگام برخاستن از خواب ناراحت و دلمه دار می کند. در این گون مواقع بایستی چشم را با حوله ای آغشته به آب گرم که روی چشم می گذارید با ملایمت پاک کنید. یک ساعت بعد دوباره چشم را بررسی کنید. اگر ترشح دلمه ای چشم اندک باشد، احتمالا علت آزردگی چشم عفونت ویروسی است ولی اگر ترشح زیاد چرکی یا رشته ای شکل گرفته است، علت احتمالا باکتریایی است.

راهکارهای خانگی درمان قرمزی و التهاب چشم

کونژکتیویت آزاردهنده است ولی نباید خیلی دردناک باشد. اگر درد زیادی وجود دارد باید به پزشک مراجعه کنید، از دستورات و توصیه های خانگی پیروی کنید تا بتوانید در خانه این مساله را حل کنید. به یاد داشته باشید در فصل آلرژی (از بهار تا پاییز)، چشمِ قرمزِ خارش دار اغلب واکنشی آلرژیک است تا کونژکتیویت عفونی. معمولا در هنگام عفونت این نشانه ها در هر دو چشم قابل مشاهده است:

  • قرمزی چشم
  • تورم پلک
  • خارش
  • چشم دلمه دار یا چرکی
  • احساس شن در چشم (احساس جسم خارجی در چشم)
  • آبریزش زیاد
  • احساس خراشیدگی یا سوزش
  • احساس پری دور چشم ها
  • ترس از نور (فتوفوبی)

توصیه های خانگی:

۱) در صورت مواجه با قرمزی و درد شدید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است برای شما قطره آنتی بیوتیکی تجویز شود. در چشم مبتلا ۳ قطره ۴ بار در روز بریزید. این درمان را ۷ روز ادامه دهید. اگر چشم پس از ۲ روز بهبود نیافت مجدد به پزشک مراجعه کنید.

٢) در صورت نیاز چشم را با حوله ای گرم و آب جوشیده ولرم شده تمیز کنید.

3)حوله های گرم یا سرد را ۲۰ دقیقه روی چشم خود قرار دهید. این کار ناراحتی، فشار و تورم چشم را آرام می کند. ببینید سرما یا گرما بهبود بهتری برای تان ایجاد می کند، از همان استفاده کنید.

۴) از دود و دیگر چیزهایی که چشم را آزار می دهد، پرهیز کنید.

۵) از استفاده از لنزهای چشمی تا ۲ یا ۳ روز پس از بهبود قرمزی چشم خودداری کنید