همانطور که می دانیم پوست صورت نقش بسیاری در زیبایی افراد ایفا می کند و وجود جوش و آکنه در مناطق مختلفی از پوست صورت، می تواند بر جلوه ی زیبایی ما اثر گذار باشد و هم چنین ما را متوجه اختلالات جسمانی و آگاهی از کارکردهای درونی بدنمان کند.

 جوش های سر سیاه جوش های کوچکی هستند که عمدتا روی پوست صورت به دلیل مسدود شدن فولیکول های مو ایجاد می شوند. این جوش ها به این دلیل سر سیاه نامیده می شوند که به روی پوست، سیاه و تیره به نظر می رسند. جوش های سر سیاه باعث ایجاد نقطه هایی روی پوست می شوند؛آن ها به آرامی زیاد می شوند و دردناک نیستند؛ زیرا مانند جوش ملتهب نیستند. به عبارت دیگر جوش های سرسیاه، نوع خفیفی از آکنه هستند که آن ها را می توان به طور معمول روی صورت دید، اما ممکن است در مناطق دیگری از بدن مانند سینه، کمر، گردن، بازو و شانه ها نیز به چشم بخورند.

 

علت ایجاد این جوش ها چیست؟

جوش های سرسیاه، هنگامی ایجاد می شوند که یک منفذ یا روزنۀ پوستی فولیکول مو، مسدود می شود.

اما به طورکلی عواملی که باعث بالارفتنِ احتمال پیدایش جوش های سرسیاه برای افراد می شود، عبارتند از:

 

  • چربی بیش از اندازه ی پوست صورت و بدن
  • استفاده از لوازم آرایشی و کرم های صورت غیراستاندارد
  • تغییرات هورمونی دوران نوجوانی درپسران و دوران قاعدگی دردختران
  • مصرف قرص های ضد بارداری درزنان
  • استرس و اضطراب بسیار
  • تغذیه نادرست و استفاد از مواد غذایی چرب و فست فودها
  • مصرف داروهایی خاص مانند کورتیکواستروئیدها، لیتیم یا آندروژن ها

 

 

هم چنین جالب است که بدانید جوش های سرسیاه با ناحیه ی پیدایش خود می توانند، مارا به علت بد کارکردی بدن در یک یا چند نقطه از بدن راهنمایی کنند؛ به عنوان مثال پیش بینی متخصصین و کارشناسان از جوش های سرسیاه روی انتهای بینی و هم چنین میان ابروها، وجود اختلالاتی در عملکرد کبد است که پرهیز ازغذاهای چرب و یا فست فود ها تا حد بسیای می تواند بروز آن را کنترل کند.

هم چنین اغلب کارشناسان و پزشکان، وجود جوش های سرسیاه به روی بینی را به مشکلات دستگاه عروقی و هم چنین استرس بالا نسبت می دهند  که با سبک زندگی سالم تر و آرامش بیشتر و خواب کافی کنترل شدنی ست.

جوش های سرسیاه ناحیه گوش و روی آن نیز پیش بینی می شود که تحت تاثیر سلامت کبد و دستگاه ادرار و دفع باشد و به عملکرد کلیه ها نیز مربوط خواهد شد. به همین خاطر پرهیز ازاستفاده ی بسیار نمک و خوردن آب کافی  درروز برای این افراد توصیه می شود.

جوش های سرسیاه نواحی لب نیز به احتمال بسیار نشان دهنده ی اختلالات گوارشی و معده می باشد که حذف فست فود ها و جای دهی ویتامین ها و فیبر به وسیله ی میوه و سبزجات در برنامه غذاییتان می تواند برای جلوگیری از آن مفید عمل کند.

جوش های سرسیاه روی گونه ها نیز به سلامت دستگاه تنفسی و هم چنین عملکرد ریه ها تاحد بسیاری وابسته بوده و برای رفع آن استشمام هوای تازه و دوری از آلودگی ها پیشنهاد می شود.

جوش های سرسیاه ناحیه ی چانه که بیشتر درخانم ها بروز پیدا می کند به مشکلات تخمدان و اختلالات هورمونی باز می گردد که با ارزیابی پزشکان و متخصصین سلامت ، کنترل شدنی خواهد بود.

 

 

پیشگیری و درمان هایی برای جوش های سرسیاه و زیبایی بیشتر پوست صورت و بدن

همانطور که در اغلب موارد شنیده ایم، پیشگیری بهتر از درمان است، به همین خاطر پیش از بررسی درمان های پیشنهادی جوش های سرسیاه، چند راه حل ساده، جهت پیشگیری از ایجاد آن را مرور خواهیم کرد:

1.شستن پوست صورت بعد ازآرایش و قبل ازخواب

2.دقت درانتخاب محصولات آرایشی با کیفیت و بدون چربی زائد

3.استفاده ی کمتر از فست فود ها و شستن پوست صورت پس از مصرف غذاهای چرب

4.استفاده از کرم های لایه بردار استاندارد و پاک کننده های آرایشی استاندارد

 

در یک تقسیم بندی کلی درمان های جوش های سرسیاه را می توان در شش دسته قرار داد:

 

درمان های بدون سنخه

که دراین نوع درمان،  ژل ها و کرم هایی به شکل پد برای تماس مستقیم با پوست از داروخانه ها تهیه شده و این مواد با کشتن باکتری ها و از بین بردن چربی های اضافه ی پوست، سلول های مرده ی پوست را وادار به ریزش می کنند.

 

داروهای تجویزی

درصورتی که داروهای اولیه و بدون نسخه پاسخگو نباشند، بامراجعه به پزشک و درمان های قوی تر که عموما حاوی ویتامینA هستند و به تجدید سلول های پوست کمک می کنند، درمان آغازشده و پمادهایی که حاوی بنزوئیل پروکساید و آنتی بیوتیک باشد نیز برای شما تجویز خواهد شد.

 

برداشتن دستی

دراین مرحله با مراجعه به متخصصان پوست، از ابزار خاصی استفاده شده و حفره هایی که باعث جوش های سرسیاه شده، برداشته می شوند. پزشک بعد از باز کردن مختصر منافذی که جوش ها را ایجاد می کنند، با اعمال فشار به وسیله یک دستگاه جوش های سر سیاه را برداشته و آن ها را مسدود می کند.

پیلینگ مکانیکی صورت

در طول انجام این کار، پزشکان با استفاده از ابزار خاصی که شامل یک سطح خشن است، لایۀ سطحی پوست تان را برمی دارند. لایه برداری پوست، حفره های مسدود شده ای را که باعث ایجاد جوش سر سیاه می شوند، از بین می برد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی باعث برداشته شدن حفره ها و از بین رفتن سلول های مرده پوست می شود که به ایجاد جوش های سرسیاه کمک می کند. با مرور زمان، لایۀ فوقانی پوست ریخته شده و پوست نرم تر و صاف تر زیر نمایان می شود. لایه برداری های قوی و شیمیایی با توجه به مواد مصرفی خود حتما بایستی توسط پزشکان و متخصصان تجویز شوند.

 

لیزر و نوردرمانی

لیزر و نوردرمانی از پرتوهای کوچک نور شدید برای کاهش تولید چربی یا کشتن باکتری ها استفاده می کنند. هم لیزر و هم نوردرمانی بدون اینکه به لایه های سطحی پوست آسیبی برسانند، با دسترسی به لایه های زیرین، جوش های سر سیاه و آکنه را از بین می برند.