خراشیدگی در نتیجه سایش یا بریده شدن خارجی ترین لایه پوست ایجاد می شود. خراشیدگی معمولا به عنوان یک جراحت در نظر گرفته می شود و در اغلب موارد دردناک است . در برخی از موارد خون از زخم نشت داشته که به راحتی به وسیله فشار مستقیم قابل  کنترل است.

 

در حالی که خراشیدگی های کوچک ممکن است تهدید کننده نباشند، خراشیدگی هایی که در سطح بزرگی از بدن ایجاد می شوند جای نگرانی دارند. در این موارد، خونریزی ممکن است خطر جدی به حساب نیاید ولی آلودگی و احتمال عفونت در جراحات نیازمند توجه است

 

زخمها و خراشیدگی ها بسیار شایع هستند و به آسانی در خانه قابل درمانند. اگر محدوده خراشیدگی بزرگ است یا زخمها عمیق هستند یا به نظر می رسد احتمال عفونت وجود داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. اکثر خراشیدگی ها ظرف ۱ تا ۲ هفته بهبود می یابد.

 

جراحات نفوذی نظیر سوراخ شدگی عموما توسط یک جسم نوک تیز که با فشار به داخل بافت نرم رانده می شود، ایجاد می شوند. زخم ورودی ممکن است در ظاهر کوچک بوده و خونریزی کمی ایجاد کند اما در واقع چنین جراحاتی ممکن است عمیق و تخریب کننده بوده و خونریزی شدید داخلی ایجاد کنند.

 

شدت آسیب دیدگی به محل، اندازه جسم سوراخ کننده، عمق نفوذ و نیروهایی که در ایجاد آن دخیل بوده اند، بستگی دارد. تعيين شدت و گستردگی آسیب بر اساس زخم خارجی که دیده می شود مشکل است بنابراین پس از اقدامات ذکر شده در توصیه های خانگی، جهت بررسی جدی موضوع به مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

 

توصیه های خانگی

 

1-خراشیدگی را با آب گرم بشویید تا از خون و ضایعات پاک شود. بگذارید آب، روی محدوده خراشیدگی روان گردد. اگر ناراحتی ناشی از شستشو مانع شستن ناحیه می شود ناحیه را با حوله مرطوب و گرم خیس کنید برای پاک کردن محل خراشیدگی از گاز استریل و یا تمیز ترین پارچه موجود استفاده کنید.

ممکن است لازم باشد. ناحیه را با کشیدن گاز روی آن از اجسام خارجی تمیز کنید. می توان شستن را هر چقدر که برای تمیز کردن کامل منطقه خراشیده لازم است، ادامه داد. برای این کار آب تمیز و صابون لازم است.

 

2-خونریزی را با کمک فشار مستقیم و بالا بردن محل آسیب دیده کنترل کنید.

 

3-اگر درد مانع تمیز کردن همه اجسام خارجی از خراشیدگی است می توان از یک بی حس کننده موضعی (مثل باکتین) برای کاهش درد بهره گرفت اما در هر صورت باید از آلودگی بیشتر جلوگیری کرد و تا آن جا که ممکن است زخم را تمیز نگه داشت. گر در اطراف زخم ذرات مواد خارجی وجود دارد، به وسیله یک گاز استریل یا پارچه ی تمیز آن ها را پاک کنید. همیشه تمیز کردن را از زخم به سمت خارج و اطراف آن انجام دهید. هرگز ذرات یا ضایعات فرو رفته در زخم را شخصا از آن جدا نکنید ( و این کار باید توسط پرسنل مرکز بهداشتی درمانی انجام شود).

 

4-زخم را پانسمان و بانداژ کنید. از یک پانسمان استریل و خشک استفاده کنید و پانسمان را در محل به وسیله بانداژ ببندید. مطمئن شوید که بانداژ خیلی محکم نیست.

 

 

 

5-می توانید برای کاهش درد از استامینوفن، آسپیرین یا بروفن استفاده کنید. افراد زیر ۲۰ سال نباید آسپیرین مصرف کنند.

 

6-بررسی کنید که آیا در ۱۰ سال گذشته ایمن سازی (واکسیناسیون) یادآور کزاز انجام شده است؟ اگر نشده باید به پزشک مراجعه کنید. یادآور کزاز معمولا طبق برنامه آخرین ایمن سازی در سن ۱۴ سالگی انجام می گیرد.