میتل اشمرز یا تخمک گذاری دردناک، درد لگن و قسمت پائین شکم است که در برخی از خانم ها مشاهده می شود. تخمک گذاری معمولاً در حدود میانه دورۀ قاعدگی اتفاق می افتد. از این رو، درد تخمک گذاری از درد خفیف تا ناراحتی شدید متفاوت بوده و معمولاً از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. این درد معمولاً در هر ماه وابسته به تخمدانی که تخمک گذاری را انجام می دهد، در یک سمت شکم یا لگن احساس می شود. در برخی موارد، مقدار کمی خونریزی واژینال یا ترشح ممکن است رخ دهد. همچنین برخی از خانم ها تهوع را خصوصاً در موارد درد شدید گزارش می کنند.

 

چه افرادی تخمک گذاری دردناک را تجربه می کنند؟

بسیاری از خانم ها هیچگاه این درد را تجربه نمی کنند، در مقابل برخی ها در میانه همه سیکل های قاعدگی خود دردی احساس
می کنند که نشاندهندۀ تخمک گذاری است.

چه چیز باعث قاعدگی دردناک می شود؟

وقتی سلول تخمک در تخمدان شروع به رشد می کند، به وسیله مایع فولیکولی احاطه می شود. در طول تخمک گذاری، تخمک، مایع و همچنین مقداری خون از تخمدان آزاد می شود. از آنجا که علت اصلی میتل اشمرز ناشناخته است، عقیده بر این است که مایع و خون ممکن است باعث تحریک دیواره داخلی رحم و ایجاد درد شود. درد بلافاصله بعد از تخمک گذاری یا بعد از اینکه خون و مایع آزاد شده از تخمدان توسط رحم جذب شود، از بین می رود.

 

از کجا می توانید متوجه شوید که درد شما ناشی از تخمک گذاری است؟

از آنجا که تخمک گذاری در هر سیکل، در حدود دو هفته بعد از اولین روز قاعدگی اتفاق می افتد، با توجه به زمان درد، تشخیص
میتل اشمرز امکان پذیر می شود.

برای کمک به اینکه آیا درد به تخمک گذاری وابسته است یا نه ممکن است پزشکتان از شما بخواهد تا زمان دوره های قاعدگی اتان را جدول بندی کرده و زمان ایجاد هر درد و محل آن (درد تخمک گذاری معمولاً در یک طرف زیر شکم اتفاق می افتد) را تعیین کنید. ممکن است پزشک برای رد سایر علت های احتمالی ایجاد درد مانند اندومتریوز یا کیست تخمدان، معاینه شکم و لگن انجام دهد. در صورتی که درد شما شدید باشد و یا در صورت مشاهده هر گونه ناهماهنگی در آزمایش ها، پزشکتان ممکن است برای تشخیص علت درد، آزمایش خون، سونوگرافی یا رادیوگرافی برایتان درخواست کند.

 

تخمک گذاری دردناک چگونه درمان می شود؟

درد تخمک گذاری معمولاً در طول 24 ساعت از بین می رود، بنابراین درمان بخصوصی مورد نیاز نیست. معمولاً داروهایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن برای درمان میتل اشمرز اثرگذار هستند. استفاده از کیسه آب گرم برای قسمت پائینی شکم یا استفاده از دوش آب گرم به بهبود این درد کمک می کند.

 

آیا می توان از تخمک گذاری دردناک پیشگیری کرد؟

خانم هایی که تخمک گذاری دردناک دارند، ممکن است با مصرف قرص های پیشگیری از بارداری بهبود یابند، چراکه این قرص از تخمک گذاری که عامل اصلی درد است، جلوگیری می کند.

 

چه وقت باید پزشکتان را از تخمک گذاری دردناک باخبر کنید؟

در صورت مشاهده هر یک از علایم زیر پزشکتان را مطلع کنید:

  • تب
  • دفع ادرار دردناک
  • قرمزی یا سوختگی پوست در محل درد
  • تهوع
  • طولانی شدن درد بیشتر از یک روز

 

همچنین در صورتی که آخرین قاعدگی شما در موعد مورد انتظار رخ ندهد باید پزشکتان را مطلع کنید.